@WebsterGTarpley

Archives

AL QAEDA: LİBYA’DAN YEMEN’E CİA AYAKLANMASININ PİYONLARI

« Türk Index

Webster G. Tarpley, Ph.D.
TARPLEY.net
3 Nisan 2011

Washington DC, 3 Nisan – İki haftalık NATO hava saldırıları, cruise füzeleri, insansız savaş uçakları, ve C-130 hava savaş gemileri saldırıları altında – Libya CIA destekli Cyrenaica’li al Qaeda ayrılıkçıları sayesinde şekilden çıkıyor. Amerikan, İngiliz, Fransız ve Hollanda komandoları ayrılıkçı kuvvetlerin komutanlığını ele aldı ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 1973 numaralı kararının tam tersine bu güçleri modern silahlar ile donatıyor. Çad Cumhurbaşkanının da belirttiğine göre al Qaeda Libya ordusundan çaldığı ağır silahlarla donanıyor. Renkli-devrim vadeden ahmak sözlü US-UK marşları yerlerini, ulus-devlet alayişini yıkmaya azmetmiş gaddar ve sinsi emperyalist bir akının zalim gerçeğine devretti.

Darna Ayrılıkçı Terör Triumvirası Altında

London Daily Telegraph’in 26 Mart raporuna göre Darna’nin komutasını, Afganistan in Khost terörist kampında eğitim alan ayni zamanda Osama bin Ladin ile muhabbeti olan terörist mümessili al-Hasidi yapıyor. Darna (ayni zamanda Derna veya Darnah olarak ta yazılıyor) Bingazi ve Tobruk arasında teröristlerin en yoğun olarak bulunduğu anahtar şehir. Hasidi, US ve NATO ile savaşmak üzere Afganistan’a 25 terörist göndermekle övünüyor ve insanın aklına kaç kişiyi öldürebildiklerini getiriyor. Hasidi Pakistan’da yakalandıktan sonra Amerikan savaş esiri oldu, ama 2 Nisan’da Wall Street Journal da yayınlanan demecine göre simdi Amerika’dan sadece “yüzde 50” nefret ediyor. Anlaşıldığı kadarıyla vermek istediği mesaj: Amerika Al Qaeda’ya silah, para, politik güç ve diplomatik destek sağlayarak kendini affettirebilir. Hasidi’nin yanında Guantánamo Bay’de altı yıl hapis yatan Osama bin Ladin’in şoförü Sufian bin Kumu var. Ayni zamanda Darna şehrinin ileri gelenleri arasında 2007’de Al Qaeda ile birlesen Libya İslam Savaş Grubu’nun azılı üyelerinden al-Barrani de var.

Bu fanatikler, psikopatlar ve suçlular sürüsü, CIA medyası tarafından geleceğin Libya demokratik rejimini yönetecek seçkin şahsiyetler olarak sunuluyor. Aslına bakılırsa, Al Qaeda teröristleri ile bolca sıvanmış olan Bingazi ayrılıkçı kurultayı ancak bölgeyi savaşan kabileler ve suçlular birliği kaosuna indirip bölgede medeniyeti yok etmekte yöneticilik yapabilirler. Görülen o ki Amerika’nin istediği de aynen bunun gerçekleşmesi ve sadece Libya’da değil çok daha geniş bir alanda.

Darna, Kuzeydoğu Libya: Dünyanın Terörist Yetiştirme Başşehri

Bu bahsi gecen kişiler hiç de sıradışı değil. West Point’deki US Askeri Akademisinin Aralık 2007 deki çalışmasına göre Libya (nüfusu 7 milyon) o zaman Suriye sınırından Irak’a gecen Al Qaeda savaşçılarının %20 sini sağladı. Darna (nüfusu yaklaşık 60,000) ayni zamanda Dünyanın en önemli terörist yetiştirme merkeziydi; yetiştirdiği terörist sayısında Riyadh, Suudi Arabistan’i (nüfusu 4.5 milyon) geride bıraktı; ayrılıkçı başşehri Bingazi de terörist yetiştirmede dünyada dördüncü sırayı aldı. Libya, Suudi Arabistan’a kıyasla kişi başına iki kat daha fazla teröristi Irak’a gönderdi, ve gönderilen Libyalılardan nasıl savaşmak istediğini belirtenlerin %85’i intihar komandosu olmak istediklerini söyledi.

London Economist, BBC Newsnight, ve artan sayıda Obama ve savaş yanlısı kaçademikler (kaçık-akademikler – Tarpley’in deyisi ile “quackademics”) bu açık gerçekleri örtmeye çalışıyorlar. Bunların artık yumuşak, çoğulcu, demokratik teröristler olduğunu iddia ediyorlar. Yardımsever Wikileaks’in (ki kendisi CIA’nin sınırlı gezinti operasyonudur) estetik operasyon geçirmiş dokümanlarının göstermek istediğine göre bu fanatikleri çaresizliğe ve terörizme götüren aslen Qaddafi’ye sağlanan Amerikan desteğidir – bu ayni zamanda CIA’nin de resmi görüsü. 1 Nisan’da Cuma namazında Bingazi ayrılıkçıları medyanın orada olmasını kullanarak başkaldırılarının Al Qaeda tarafından yönetilmediğini söyleyen pankartlar açtıra. Eğer gerçek buysa, Darna triumvirasını alaşağı etmeleri ve Al Qaeda’ye üye olmakla şüphelenen isimleri gizli ayrılıkçı konseyi üyelerinin isimlerini açıklamaları gerekir.

Hillary Clinton ayrılıkçıların kimler olduğu hakkında “%100 yüz bilgili” olmadığını kabul ediyor, ve NATO komutanı, Amerikan Amirali Stavridis Senato Silahlı Kuvvetler Komitesine Al Qaeda’nin sadece “ışıltılarını” gördüğünü söyledi. Aslen, Al Qaeda’nin merkezi rolü hiç te ışıltı falan değil, Akdeniz öğlen güneşi gibi açık ve parlak.

Libya’da Dört Afat

Libya başkaldırısı dört parçadan oluşuyor. İlk parçası İngilizler tarafından sağlanıyor ve Bingazi-Darna-Tobruk koridorunun kralcı ve irkci Harabi ve Odeidat kabilelerinden oluşuyor. Bu kabileler gerici Senussi Tarikatı kültürünün bir parçası. İtalyan kolonializmine karsi savaş sırasında bu kabileler İngilizlerle birlik oldu ve bu birliğin karşılığı olarak Senussi Tarikatının liderinin Kral Birinci Idris olarak tahta çıkmasıyla gördü. Kral Birinci Idris 1968’de Qaddafi tarafından devrildi. Kralci yönetici sinifi özelliklerinin ellerinden alınmasından dolayi bu kabileler, siyah derili Qaddafi yanlısı Fezzan (Fizan) kabilelerinden nefret ederler. Bu nefret Libya’da çalışan Çad, Mali ve Sudan’li birçok zenci isçinin linç edilerek katledilmesine sebep oldu. Bati medyası bu gerçeği gözardı etti. Qaddafi’nin kuvvetleri tarafından tecavüz edildiğini öne suren Enan Obeidi, Bingazi’li bir Obediat kabilesi üyesi. Bu gerçek söylediklerinden şüphe uyandırıyor. Medya icin bu 1990 Kuwait kuvöz bebekleri yalan haberinin yeni bir versiyonu; bu sefer Qadafi’ye karşı savaş histerisini kamçılama amaçlı.

Afatin iki parcasi CIA’den geliyor.1981-1982 yillarinda Sovyetler Birligi’ne karsi CIA’nin Arap Lejyonu olarak o gunun CIA Direktor Muavini – bu gunun Savunma Bakani Robert Gates tarafından kurulan Al Qaeda’nin ta kendisi. Bir diğer CIA katkisi da Milli Selamet Cephesi. Milli Selamet Cephesi ilk defa Sudan’da kuruldu sonra Kuzey Virginia’da. Anlasildigi uzre bu Cephe CIA mali Khalifa Hifter’i ayriliklcilarin basina geçmesi için Libya’ya gönderiyor. Muhtemelen bu Al Qaeda’li tiplerin Libya’da olduğunu örtbas etmek için de bir caba.

Afatın dördüncü parçası bir Fransız katkısı. Maghreb Confidential’in bildirdiğine göre Qaddafi’nin baş yardakçılarından Nouri Mesmari’yi geçen sonbahar taraf değiştirmesini ayarlayan Fransızlar. Mesmari etrafındaki generallerden oluşan bir klik kuzeydoğu Libya’da Qaddafi’ye karsı askeri başkaldırıları kışkırttı.

Ve Libya hiç de sıradışı değil, Yemen’i iki önemsiz devlete ayırma amacıyla Amerika’nın desteklediği Al Qaeda ajanları Başkan Saleh’e karsi yapılan darbe girişiminin aktif elemanları. Al Qaeda lideri al-Shihri diğer birçok Guantánamo mahpusları ile Bush yönetimi tarafından güya iyi niyet gösterisi olarak serbest bırakılıp Yemen’e gönderildi. Asıl niyet al-Shihri’nin istikrarsızlığın tohumlarını atmada liderlik yapmasını sağlamaktı. Ayni zamanda Yemende olan bir baskasi da, Fort Dix altilisi, Fort Hood’lu Binbasi Hasan ve 2009 Noeli iç çamaşır bombacısı Nijerya’li Muttalab gibi düzinelerce teröriste Al Qaeda onayı veren Amerika’da doğmuş Anwar Awlaki – namı diğer CIA uşağı Awlaki. CIA’nin Suriye deki amaclari, Irani bir dosttan mahrum etmek, Rusyayi Tartus Askeri limanından def etmek ve hükümete başkaldırının arkasındaki Müslüman Kardeşleri güçlendirmek.

Amerikan Dışişleri Bakanlığından al Qaeda Teröristlerini Neden Silahlandırdıklarını Sorun

Türkiye Başbakanı Erdogan “terörizme yârdim” anlamına geleceği için hâkli olarak NATO’nun Libya ayrılıkçılarını silahlandırma politikasına karsı cikti. Rusya Dışişleri Bakanı Lavros da NATO’nun ayrılıkçıları silahlandirmasini lanetledi. Papa Benetict XVI nin da ateşkes çağrıları da ayni doğrultuda. Rusya, Türkiye, Cin ve diğer devletler, Amerikan disisleri bakanligindan resmi olarak sormalılar: neden dünyanın en azılı uluslararası teröristlerini modern silahlar ile donatıyorsunuz ve onlara Libya devletinin dondurulmuş 32 milyon dolarının büyük bir parçasını ve ayrıca gelecek petrol gelirlerinde pay öneriyorsunuz? Bu Akdeniz ülkelerini, Arap dünyasını, güney Avrupa’yi mültecilerle doldurup taşırarak korsanlık, kargaşa ve savaşa götürmekten başka bir anlama gelmez.

Bush ve Cheney zamanında bir yerde Al Qaeda olması o yerin bombalanıp işgal edilmesi gerektiği anlamında kullanıldı. Obama zamanında mübalağalı uzanmış US-UK emperyalizmi, al Qaeda’yi kendi piyadeleri olarak, dünya ulus-devletlerini taciz edip, sakatlamak ve kabile ve mezhep savaşları içinde dağılmalarını sağlamak için kullanıyor. Bu aşamada, Al Qaeda CIA gerillaları olarak asli görevlerine geri döndüler. Bunun sonucu olarak medeniyetin kendisi dünyanın büyük alanlarında tehdit altında. Eğer hala inanmadıysanız, Libya’nın Darna şehir konseyine bir göz atın.

Be Sociable, Share!